matkad hinnakiri soovitus soomaa pildid ja jutud tellimine/kontakt
pildid ja jutud
Pildialbumid
Ilmari jutunurk
Matkati ju muistegi
Pärnu jõel
Põhja-Karjalas
Muud ja mujal
Kogutud teosed
 
saada sõbrale
avalehele
Pärnu jõel

Matkasüst oli mõnikümmend aastat tagasi väga populaarne.Matkamine on eestlastel veres juba palju aastaid. Ennemuistsel ajal polnud veel niisuguseid kanuusid nagu praegu, siis kasutati veematkadel matkasüstasid. Kokkupandavale sõrestikraamile tõmmatud kummeeritud riidest põhja ja presentkattega süstad olid vahvad asjad. Nendega käidi lähedal ja kaugel.

 

Süsta polnud mingi probleem mahutada peale matkajate ka mitme nädala matkavarustus

Pärnu jõel alustati tavaliselt kohe peale jääminekut jõe ülemjooksult. Matka pikkuseks oli tavaliselt 5-6 päeva. Varakevadel mindi seepärast, et siis oli vesi kõrge, vool võimas ja enamus paisuvaresid veega korralikult kaetud.

 

 

Et süsta mitte ära lõhkuda, tuli enne vanast veskipaisust allasõitmist hoolega vaadata, kuidas paremini läbi pääsebPaisuvaredel või kärestikel tehti enne luuret, et selgeks saada, kuidas ohutumalt ja süsta lõhkumata läbi pääseda. Süsta kate oli suhteliselt õrn, mitte nagu praegustel plastikkanuudel, et pane aga kolinal üle kivide. Pärnu jõgi oli algajaile nende esimese matka jaoks ja teistele hooaja alustamiseks kerge värskendus. Sportlikus mõõdus nimetati seda I raskuskategooria (st. kõige kergemaks) matkaks.

 

Isegi Eesti jõgedel võib kevadel leida kohti, kus laine üle süsta lööb. Aga matkajat ümbritsev veekindel põll ei lase lainel süsta vett täis kallata.Ja siis oli minek. Uskumatu, kuid Eestiski on jõgesid, kus kärestikust alla sõites võib laine üle süsta lüüa ja sõitja parasjagu märjaks pritsida. Õige mees tuli olukorrast puhtalt välja. Vahel aga läks ka kehvasti ja siis oli süstakate pikalt lõhki rebenenud. Olenevalt augu suurusest sai siis kas soki ette toppida või hakkas süst niisuguse kiiruga vee alla vajuma, et targem oli ise välja hüpata ja matkalaevuke ujudes kaldale tüürida. Ujuvuse tagamiseks olid süsta nina- ja sabaosasse tavaliselt täispuhutud võrkpalli sisekummid pandud.